Strona głowna  /  Aktualności  /  GIMNASTYKA KOREKCYJNA
GIMNASTYKA KOREKCYJNA
data dodania: 2014-12-06 20:01:31
PRZYKŁADY ĆWICZEŃ KOREKCYJNYCH DO ZASTOSOWANIA W DOMU DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
PŁASKOSTOPIE, STOPY PŁASKO-KOŚLAWE
ĆWICZENIE 1
Usiądź na krześle, chwytaj palcami stóp leżące drobiazgi  (klocki, kamyki, kasztany, kawałki sznurka, kuli waty, gałganki oraz inne „skarby”) i wkładaj je  do wiaderka. Nie musisz się  śpieszyć  na pewno ci się uda. Nogi nie są tak zdolne jak ręce, ale też dużo mogą się nauczyć.
ĆWICZENIE 2
Siedzisz  na kocyku, przechyl się nieco do tyłu i oprzyj ręce szeroko za plecami. Nogi wyciągnij do przodu i złącz. Wykonuj stopami powolne ruchy w kierunku podłogi i do siebie, w dół i w górę (stopy robią pa... pa... jak ręce przy pożegnaniu. Następnie ugnij nogi i spróbuj kilka razy rozstawić i ściągnąć palce stóp jak wachlarzyk.
ĆWICZENIE 3
Leżysz na plecach ręce odsuń na bok. Ugięte nogi unieś i rozchyl na boki kolana. Zwróć stopy podeszwami do siebie tak, aby powstało okienko. Staraj się bić brawa stopami podobnie jak rękoma.
ĆWICZENIE 4
Siedzisz  na kocyku, podeprzyj się rękoma z boku. Kolana rozchyl na boki tak, aby podeszwy stóp „patrzyły’ na siebie. Palcami obu stóp trzymaj dwie kredki na jedną kredkę nałóż małe kółeczko wycięte z kartonu, a drugą staraj się je zdjąć. Twoje stopy robią na drutach, jak mama lub babcia.
ĆWICZENIE 5
Siedzisz  na kocyku, odchyl się trochę ku tyłowi i podeprzyj rękoma biodra. Nogi wyprostuj w kolanach i nieco oddal od siebie, zrób mały rozkrok. Powoli zbliżaj stopy do siebie tak, aby się spotkały podeszwami (stopy się całują).
ĆWICZENIE 6
Siedzisz na kocyku, przechyl się do tyłu i podeprzyj dłońmi biodra. Wyprostuj plecy. Chwyć podeszwami stóp leżącą butelkę i staraj się ustawić ją pionowo. To ćwiczenie nie jest wcale takie łatwe i wymaga zręczności, ale nie zniechęcaj się . Na pewno się uda!
ĆWICZENIE 7
Leżysz tyłem na kocyku. trzymając mocno stopami woreczek wyciągnij ręce do przodu lub ułóż wzdłuż tułowia. Turlaj się w takiej pozycji jak kloc drzewa – w jedną stronę , a potem w drugą. Gdy poczujesz zmęczenie, połóż się na brzuchu, oprzyj brodę na złożonych dłoniach i oddychaj chwile przez nos.
ĆWICZENIE 8
Siedzisz  na krześle, rękoma przytrzymaj się jego bocznej krawędzi, wyprostuj plecy. Unieś jak najwyżej pięty do góry i wolno rozpocznij małymi kroczkami „spacer” do przodu. Idź tak daleko, aż stopy prawie płasko dotkną podłogi, następnie cofnij je do tyłu. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia nogi powinny być złączone, a pięty jak najbliżej siebie.
ĆWICZENIE 9
Leżysz na plecach lub siedzisz. Obejmij stopę rękoma tak, abyś mógł zobaczyć jej podeszwę – będzie to twoje lusterko, w którym można się przeglądać. Zrób to samo z drugą stopą. Przeglądaj się raz w jednym, raz w drugim lusterku. A może potrafisz tak ustawić stopy, aby powstało z nich jedno duże lustro?
ĆWICZENIE 10
Siedzisz na krzesełku. Połóż apaszkę przed jedną nogą. Chwyć palcami stopy leżąca apaszkę i podciągnij kawałek pod podeszwę, następnie chwyć kolejny kawałek i znów podciągnij. Rób to tak długo, aż cała apaszka zniknie pod twoją stopą (zostanie „połknięta”). To samo ćwiczenie wykonaj drugą stopą. Spróbuj też ćwiczyć obiema nogami równocześnie. Nie odrywaj pięt od podłogi i nie przesuwaj ich.

Opracowała
Ewelina Rostkowska

KOŚLAWOŚĆ KOLAN

1.    Usiądź na kocyku. Ręce podeprzyj z tyłu. Nogi wyprostuj, napinaj mięsień uda utrzymaj to napięcie przez chwilę i rozluźnij. Powtarzaj to ćwiczenie kilka razy

2.    Połóż się na plecach, ręce ułóż pod głowę. Wykonuj nożyce pionowe z maksymalnie wyprostowanymi nogami. To będzie bolało ale nie zniechęcaj. Za każdym razem próbuj wytrzymać coraz dłużej

3.    Usiądź na krześle. Stopy zbliż do siebie, miedzy kolanka umieść małą poduszeczkę lub piłkę. Spróbuj maksymalnie wyprostować nogi nie zapominając aby stopy były złączone. Gdy staniesz się mistrzem tego ćwiczenia możesz sobie utrudnić umieszczając piłkę lekarską na stopach.

4.     Ustań swobodnie, stopy blisko siebie. Między kolanka włóż poduszeczke lub małą piłkę. Wykonaj kilka przysiadów

5.    Usiądź „po turecku”, dłonie swobodnie oprzyj na kolankach. Spróbuj spychać dłońmi kolana w dół

6.    Usiądź „po turecku”, ramiona spleć na karku. Spróbuj przejść do stania bez pomocy rąk

Ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez około dwadzieścia minut, po piętnaście powtórzeń w jednej serii.
Opracowała:
Ewelina Rostkowska